Na co zwrócić uwagę przy zakupie stroju pszczelarza

Strój pszczelarza stanowi barierę ochronną przed użądleniami, które w niektórych sytuacjach mogą wiązać się z realnym zagrożeniem zdrowia. Z tego powodu niezwykle ważny jest wybór odpowiedniej odzieży, która nie tylko zagwarantuje ochronę przed bezpośrednim kontaktem z owadami, ale też umożliwi wykonywanie podstawowych prac pszczelarskich w komfortowych warunkach. Na co zwrócić uwagę przy zakupie profesjonalnego stroju?

Jaki rodzaj materiału wybrać?

Podstawową cechą dobrego stroju pszczelarza jest przewiewny i odpowiednio wytrzymały materiał, dzięki któremu odymianie pszczół lub zeskrobywanie wosku może odbywać się również podczas upałów. Kluczową rolę odgrywa odpowiedni sposób odstawania materiału od ciała, dzięki czemu zmniejszona zostaje podatność na użądlenia. W praktyce najczęściej wykorzystuje się materiały bawełniane i lniane, jednak w rzeczywistości skuteczny będzie każdy strój, który zakryje w pełni całe ciało amatora pszczelarstwa.

pszczelarz w stroju pszczelarskim

Ochrona newralgicznych miejsc

Sam wybór odpowiedniego stroju pszczelarza ze sklepu bhp gabi nie jest zbyt skomplikowanym zadaniem, jednak niezwykle istotne jest zabezpieczenie miejsc ciała najbardziej narażonych na użądlenia. Z tego powodu na głowę zakładany jest kapelusz pszczelarski, a połączenie w okolicach szyi obwiązuje się wyprofilowanym materiałem. Dodatkowo niezwykle ważne jest, aby strój pszczelarza umożliwiał również:

  • wsunięcie nogawek kombinezonu w buty i skarpety,
  • połączenie rękawów rękawicami

Takie działanie chroni bowiem pszczelarza przed dostaniem się owadów pod strój właśnie poprzez te miejsca. Oczywiście istnieją alternatywne rozwiązania, w postaci samodzielnie uszytego kombinezonu pszczelarskiego, jednak pełnię ochrony gwarantują wyłącznie dedykowane temu stroje. Użądlenie na jad pszczoły jest niebezpieczne wyłącznie w przypadku występowania reakcji alergicznej na tę substancję, jednak warto odpowiednio zabezpieczyć się przed tą nieprzyjemnością. Bliskie spotkania z jadem tych owadów rzadko należą do miłych wspomnień, dlatego profesjonalny kombinezon umożliwi minimalizację ryzyka użądlenia w przyszłości.